Çalakalem Yazılar 1 / Bitişik Ya Da Ayrı

02 Temmuz

Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Yazmayalı o kadar çok şey birikti ki...
Tek bildiğim şey yazmak için can attığım. Sait Faik'in dediği gibi;

Kalemi yonttum.
Yonttuktan sonra tuttum öptüm.
Yazmasam deli olacaktım...

Mükemmel anı, mükemmel şartları, mükemmel ortamı beklemek yordu. Oturdum ve yazıyorum hepsi bu. Kendime mükemmel olmama hakkı tanıma denemelerinden olsun çalakalem yazmalarım da. Bu cümleyi yazarken bir yandan da bakıyorum çala kalem mi yazılır, çalakalem mi? Bitişik mi ayrı mı? Mükemmel olmamaya çalışırken bile mükemmel olma güdüsüne teslim olmak :) O halde bu serinin adı çalakalem yazılar olsun, bitişik ya da ayrı.

Bitişik yazılır diyordu da ben bitişik yazdıkça kırmızı ile çiziliyor altı. Göz zevkimi nasıl bozuyor anlatamam. Mükemmel olmamaya çalışan dahası kendime hata yapma hakkını tanımakla barışmaya çalışan yanıma karşı içimdeki düzeltme arzusu kıvranıyor.

Kendi üzerimde denemeler yapmaya başlayalı çok oldu. İçime döndükçe sadeleşme ihtiyacım doğdu, sadeleştikçe içime döndüm. Sadeleşmek eşyayı gözden çıkarmaktan çok daha fazlası demiştim değil mi? Asıl sadeleşme ondan sonra başlıyor.

Kabuklarından, katmanlarından sıyrılmalı insan özüne erebilmek için. Kolay değil. Lafla mümkün değil. Tarifi yok. Her bir katmanını farketmenle birlikte nasıl barışacağını, nasıl üzerine gideceğini bilmen gerekiyor. Nasıl bileceksin? O da içinde. Sana gereken her bilgi senin içinde. Cevap da sensin, soru da... Bak şimdi de başka bir kelimenin altını çizdi, hem de kırmızı ile! Tehlike alarmı hemen kurtulmalıyım. Hayır hayır böyle durmalı içimi sıkma pahasına. Üzerine gitmeden nasıl aşılır ki, kaçarak, erteleyerek, görmezden gelerek.

O kadar uzun zamandır yazmayı bekliyorum ki artık evren gözüme gözüme sokmaya başladı. Sonunda kendimi Sevgili Defne Suman'ın blogunda buluverdim. Kendimden öyle çok şey buldum ki başından kalkamadım. Tesadüf değil bilirim :) Şimdilerde elimden düşmeyen kitabı Mavi Orman'da dün gece uyumadan evvel okuduğum bir satır;

Hayatın tadını çıkarmadan yaşamamız, her an ölebileceğimiz gerçeğine gözlerimizi kapattığımızdan.

Öyle çok şey var ki yapmak istediğim, bu dünyaya ardımdan bırakmak istediğim. Fakat öylesine tezat mükemmel olmak uğruna ertelemelerim.

Durağanlığımla kavga etmeden çözemeyeceğim bu meseleyi belli. O halde içimden geldiği gibi. Tek bir kelimesini bile değiştirmeden günlük misali.

Sevgili günlük bugün ne oldu biliyor musun?
Ayların suskunluğuna son verdim.
Vaktim yeter mi, Eylül Masal uyanana kadar yetişmez ki, yetişse de istediğim gibi olmaz ki, aylardan sonra çalakalem bir yazı ile mi başlayacağım hönkürmelerinin arasında o ince çığlığı duydum.

Otur yaz.
Yazmak bir ihtiyaçsa senin için önce ihtiyacını gider.
Kendin için
ve her koşulda seninle yürüyecek olanlar tutsun elinden.
Burda mısın?
Döndüm ben.

You Might Also Like

4 yorum

 1. Merhaba, yazınızı okurken sizinle konuşmuş gibi oldum, hatta benim hislerimi birisi yazıya dökmüş gibi. Teşekkürler, yazmaya devam edin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, çok memnun oldum böyle hissettirebildiğime :) Birbirimizi takip ediyorsak mutlaka bir yol vardır aramızda.
   Sevgiyle

   Sil
 2. hoşegldiniz o zaman :) ben de yazmak isteyip isteyip o mükemmel koşulların oluşmasını bekleyenlerdenim... ama gelmiyor tabi... beklemeden şimdi yapmalı herşeyi... elinize sağlık, hep yazın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pek hoş buldum :)
   Ah o koşullar ve koşullanmalarımız... Kervan yolda düzülür deyip beklemeden başlamak lazım.
   Sevgiyle

   Sil

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam daha sade bir hayat gardırop detoksu içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade hayat sade yaşamak sadeleşmek sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 doğa dostu adımlar gardırop devrimi içsel yolculuk sade yaşam çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam 80 / 20 kuralı alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka bitişik ya da ayrı capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diderot etkisi diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma eşyadan azade hayatlar farkındalık fomo gardırop sadeleştirme gönül gözü gözde altunbaş gözde altunbaş youtube haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan haşimato tiroidi hislerine güven humble brush ikinci el eşya alışverişi ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf iyileşme yolculuğum kendi kendine yetebilme becerisi kendi kendinin doktoru olmak kim john payne kitap inceleme kitap önerisi kişisel gelişim kolesterol kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more maneviyat marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı pareto ilkesi plastik naylon poşet kullanımı pre diyabet raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşme rehberi sadeleşmek isteyenler için kitap sağlıklı tarifler sevgili günlük sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tarz 2 deneyimim tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çalakalem yazılar çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek önemli azınlığa odaklan örgü örmek ümit şimşek şeker hastalığı şekersiz hayat

Subscribe