Bahara Kapsül Gardıropla Girin

02 Mart


Sadeleşme ve minimal bir gardırop oluşturma sürecine başladığınızda atılacak/verilecek parçalardan kurtulmanın en kolayı olduğunu görüyorsunuz. Zor olan ise sizi her daim tatmin edecek parçalara sahip olmak. Bu durumu süreç olarak tanımlamak işimizi kolaylaştıracak.

Peki bu süreci nasıl yönetmeli?

İlk aşamayı sade gardırop devrimi yazımda anlatmıştım. Genel ayırma basamağında zorlanırsanız -ki onca yılın birikimini duygusal yaklaşmadan kolayca gözden çıkarmak her babayiğidin harcı değil :) ister istemez kafanız karışıyor- verdiğiniz evet/hayır cevaplarının yönlendirmesi ile işinizi kolaylaştıracak bir diğer yazıma da bakmanızı öneririm.

En önemli ve zaman alan basamağı tamamlamış olsak da kapsül gardırop oluşturmak dinamik bir süreç. Tüm parçaların sizi ifade ettiği, severek giydiğiniz bir dolaba sahip olana kadar da belirli aralıklarla elden geçirmek gerekiyor. Ki yine kendi fikrimi söyleyecek olursam değişimler minimalize edilebilse de bunun bir sonu yok. İnsan değişip dönüştükçe, zevkleri de değişiyor. 

Mevsim geçişleri bu değişimi gözden geçirmek için en ideal zaman. Dolabınızı yeni mevsime hazırlarken geçtiğiniz sezonun giysilerini değerlendirmek çok akıllıca. Sıcağı sıcağına karar vermek çok daha kolay olacaktır. Yıllardır ya giyersem diye beklettiklerimin giydiklerimden çok daha fazla olduğu gerçeğinden yola çıkarsam, o sezon giymediğiniz parçaları bir yıl sonra zevkle giyeceğinizi pek sanmıyorum. 

Bir sonraki aşama ise geçen sezonun kıyafetlerini ayrıştırıp gelen mevsimde giyemeyeceğiniz parçaları kaldırmak ve yeni sezonun kıyafetlerini değerlendirmek. Gardırop devriminde yaptığımız gibi yine üzerinize tek tek denemeli, hem gözünüze hem ruhunuza hoş gelmeyenleri ayırmalısınız. Sevdiğiniz halde kilo aldığınız ya da verdiğiniz için üzerinizde hoş durmayanlara torpil geçmeyin e mi ;) Bizi stokçuluğa sevkeden baş etmenlerden biri bu, yeniden hatırlatayım istedim ;) Bir sonraki yılın kilo durumunu hesap edip kıyafet saklayıp zihninizi boş yere meşgul etmenize gönlüm el vermez... 
(sözüm en çok da kendime ;) ) 

Bunu da tamamladığımıza göre işin en keyifli kısmına gelebiliriz. Eksiklerimizi belirleyip alınacaklar listemizi oluşturmak. Zaruri ihtiyaçlarımızı karşıladığımız sürece alışverişten keyif almaktan kendimizi men etmemize gerek yok ;) Alışverişe çıkmadan önce, kontrolü elden bırakmamak ve akıllıca alışveriş yapmak adına şu yazımı hatırlamakta fayda görüyorum.

Bahar gardırobu kaç parçadan oluşmalı, hangi parçalar olmazsa olmaz bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

Görüşmek üzere, sevgi ve sadelikle 💖

You Might Also Like

0 yorum

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam daha sade bir hayat gardırop detoksu içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade hayat sade yaşamak sadeleşmek sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 doğa dostu adımlar gardırop devrimi içsel yolculuk sade yaşam çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam 80 / 20 kuralı alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka bitişik ya da ayrı capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diderot etkisi diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma eşyadan azade hayatlar farkındalık fomo gardırop sadeleştirme gönül gözü gözde altunbaş gözde altunbaş youtube haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan haşimato tiroidi hislerine güven humble brush ikinci el eşya alışverişi ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf iyileşme yolculuğum kendi kendine yetebilme becerisi kendi kendinin doktoru olmak kim john payne kitap inceleme kitap önerisi kişisel gelişim kolesterol kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more maneviyat marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı pareto ilkesi plastik naylon poşet kullanımı pre diyabet raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşme rehberi sadeleşmek isteyenler için kitap sağlıklı tarifler sevgili günlük sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tarz 2 deneyimim tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çalakalem yazılar çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek önemli azınlığa odaklan örgü örmek ümit şimşek şeker hastalığı şekersiz hayat

Subscribe