Niyetlerim Planlarımın Yerine

27 Şubat

Hayatım fazlalıklardan arınma, sadeleşme, tüketim çılgınlığının kurbanlarının arasından ayrılma başlıklarını kavramak ve süregelen yaşantımı değiştirmek sınırlarında devam ederken; bu kadar değilmiş dedirten bir şey oldu.

O bir şey aslında çok şey...

Yüzeysel değişimim içsel dönüşüme hızla yol almaya başladı. Hem hayatımı kompleks ilişkilerden arındırıp küçük mutluluklar üzerine kurmaya, nihayetinde yavaşlamaya başladım hem de sorgu sual sarmalında debelenip kilidi açacak bir anahtar aramaya. Ne yaman çelişki!

Çelişkili dünyamın aslında olması gereken olduğunu, dengemi bulabilmek için önce fazlası ile çalkalanmam gerektiği gerçeğini kavradığım anda ise biraz daha yavaşlamam gerektiğini kabullendim. Dünyalık sınavlarım da bu kararımı büyük oranda destekleyince boğulmamak, derin bir nefes alıp hülyalı iç dünyama daha berrak bir zihin ve güçle dalabilmek için durma noktasına kadar yavaşladım.

Bu sebepten bloğa yazı girmek de istemedim. Yazmak için yazmak bana göre değil, ben ne isem ne olmak için çabalıyorsam bloğumda onu yansıtıyor. Bazı şeyleri ifade etmek için kelimelerim yeterince olgunlaşmadı o başka, onları da bir gün yazarım nasılsa...

Bu süreçte öğrendiğim iki şey var ki, birincisi hayatı planlamak boşa ve sade bir yaşamla kesinlikle çelişiyor. Gelene her zaman kapın açık olmalı ki planların bozulduğunda tevekkülü elden bırakmayasın. Bu da uzun vadeli planlar yapmamak anlamına geliyor. Ve ikincisi ise bu planlara ve dahi kendine güvenip söz vermemek.

Sen ne plan yaparsan yap; hayatın başka bir planı var seninle ilgili... 

Elbette her insanın hayatta bir duruşu olmalı ki zaten böyle bir insansanız sözün ağzınızdan çıkmasına gerek yok, koşullarınız uygunsa ve pek tabii kendinizle çelişmeyecek bir durumsa elinizden geleni yapacağınızı herkes bilir.

Ve unutmamak gerekir ki ne yarına çıkmaya senedimiz var ne de bazı şeyleri değiştirmeye gücümüz yeter. Çok küçük görünen bir ayrıntı bile hayatımızı tepetaklak edebilir. Bu yüzden naçizane, sözler verip yeni sorumluluklar yüklenip asıl amacınızdan şaşmamayı tavsiye edebilirim size.

Daha önce kendimize nasıl sorumluluklar yüklediğimizle ilgili bir yazı paylaşmıştım. Okumadıysanız buradan okuyabilirsiniz.

Velhasıl kelam daha öğrenecek çok şeyim, gidecek çok yolum var. Ve öğrendiğimi, bildiğimi sandığım konularda hayat tekrar tekrar pekiştirtecek sahneler koymaya devam ediyor önüme.

minimalizm, minimalist

You Might Also Like

0 yorum

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade yaşamak sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 daha sade bir hayat doğa dostu adımlar gardırop detoksu gardırop devrimi içsel yolculuk çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma farkındalık fomo gönül gözü haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan humble brush ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf kendi kendine yetebilme becerisi kişisel gelişim kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı plastik naylon poşet kullanımı raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade hayat sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşmek sağlıklı tarifler sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek örgü örmek şekersiz hayat

Subscribe