Sürdürülebilir Seçimler

07 Ocak

Sade yaşamaya başladığında yaşamı ve tüm olayları daha farklı bir açıdan gözlemliyormuş kişi. Her daim mümkünse doğa dostu, sağlıklı ve kaliteli seçimler yapmaya çalışırdım ancak şimdi görüyorum ki çok eksiğim var.

Zaman daha neler getirecek, neler öğretecek, neleri fark ettirecek sabırsızlıkla beklerken, bir yandan yenisini edinmem gereken her bir kalem için sağlığa zararsız ve sürdürülebilir seçimler yapmaya çalışıyorum. Ve hatta mümkünse evde deneyip yanılıp kendi formüllerimi bulmaya.

Zevkli, tadı bol, üretme hazzının top yaptığı günler... Ama kademeli... Her alana birden el atıldığında biliyorum ki tatminsizlik ve hız kaçınılmaz. Acelemiz yok öyle değil mi, ömrümüz yettiği sürece sürekli bir öğrenme halinde olacağız nasıl olsa. Sakin sadeliğin keyfini çıkara çıkara :)


Benim bu süreçte izlediğim yol şöyle;

▸ İlk etapta sağlığı doğrudan çok fazla etkilediğini bildiğim ürünleri daha iyileri ile değiştirmek.
Diş macunu gibi, bulaşık ve çamaşır deterjanları gibi, kremler, şampuanlar vs gibi gibi. Tükenmesini bekleyebilir ya da doğrudan gözden çıkarıp yeni arayışlara girebilirsiniz.

▸ Eğer hemen gözden çıkaramayacağım ya da yerine hemen yenisini koyamayacağım ürünler ise tükenmeye yakın araştırmaya başlıyorum.
Mesela çamaşır deterjanımı hemen değiştirmek mümkün olmadı, küçük bir kızım var ve dolayısı ile lekelere de çözüm bulmam gerekiyor. Anlayacağınız hem etkili hem de doğal bir alternatif bulmalıyım ;) Denemelerim devam ediyor, formülü bulduğumda sizinle de paylaşacağım.

▸ Sağlığı doğrudan etkilemeyen, çevre dostu olmayan ancak uzun vadeli kullanılan ürünler ise üçüncü aşamada değiştirilecek olanlar.
Örneğin temizlik bezleri gibi.


Yiyecekleri konu dışında tutuyorum elbette, zira sağlıklı yiyecek seçimi için fazladan bir öğün bile beklememeli. Bu listenin kullanılan ürünler için olduğunu söylemeliyim. Örnekler çoğaltılabilir mutlaka. Değişime, dönüşüme uğradıkça sizlerle de paylaşmaya devam edeceğim.


Diş macunu tarifleri denemeye devam ettiğimden, henüz yazmıyorum. Ancak bu yazımda diş fırçası seçimimden bahsetmek istiyorum.

Diş fırçasından önce misvak kullanmaktı niyetim, onunla ilgili tecrübelerimi de paylaşacağım fakat diş fırçalarının daha kullanışlı olduğundan mı yoksa tamamen alışkanlıktan mı bilemiyorum yine de bir diş fırçası edinmek durumundaydım. Kızım da henüz çok küçük olduğundan onun için misvak pek pratik olmayacaktı.

Tüm aile için seçimim bambu diş fırçaları oldu. Kızım için aldığım fırça elime geçtiğinde nasıl mutlu olduğumu tarif edemem. Minimal tasarımı göze de öze de hitap ediyor. Abartılı, ihtişamlı ürünler yerine sade, doğal özüne uygun bir seçim...  Üstelik plastik de değil :) Plastik değil demişken, fırçanın kılları naylondan. Bir diş fırçası olarak da iyi iş görebilmesi için şartmış, yine de diğer türlerine kıyasla doğada en kolay çözünebilen naylon-6 kullanılmış.


Neden bambu?

Bambu dünyanın en hızlı büyüyen bitkisi. Doğası itibari ile antibakteriyel, bu da bambu bitkisinin yetiştirilmesi esnasında gübre ve böcek ilacı kullanımına gerek olmadığı anlamına geliyor. Yani katkısız doğal ve geri dönüştürülebilir.

Bir fırça bu kadar önemli mi diyebilirsiniz. Yılda 3,6 milyar plastik diş fırçası tüketildiğini ve bunların çöplükleri ve okyanusları doldurduğunu düşünürsek fazlaca önemli!

Doğa dostu / bambu diş fırçası aradığınızda pek çok marka ile karşılaşmak mümkün. Fakat Humble Brush markasını neden seçtiğimden özellikle bahsetmek istiyorum. Bunu en iyi markanın Kurucu CEO'sunun kendi sözleri ifade edecektir.

''Dünyanın daha varlıklı bir kısmında doğacak kadar şanslı olduğumuzda, bizden daha az talihli olanlara bakmak bizim görevimiz olmalıdır. Birçok çocuk hiç diş fırçası sahibi olmazken biz doğal kaynakları tüketiyoruz ve okyanusları kullanılmış diş fırçalarıyla dolduruyoruz. Artık kendimize şu soruyu sormalıyız: Üretim ve tüketim yöntemlerimizi değiştirebilir miyiz? Sonrasında da, en çok ihtiyacı olanlara bir diş fırçası sağlayabilir miyiz? Bu sorulara yanıtımız – Evet, yapabiliriz!''- Noel Abdayem -


Seçim sebebime dönecek olursak;

Humble Brush'tan satın aldığımız her bir diş fırçası için marka; bir adette ihtiyacı olan bir çocuğa diş fırçası ya da ağız bakımı sunuyor. Ayrıntılı bilgi için Humble Brush markasına ve Humble Smile Vakfı'nın çalışmalarına sitelerinden ulaşabilirsiniz.Doğal olanın sadeliği ve sevgi ile 

You Might Also Like

0 yorum

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade yaşamak sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 daha sade bir hayat doğa dostu adımlar gardırop detoksu gardırop devrimi içsel yolculuk çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma farkındalık fomo gönül gözü haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan humble brush ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf kendi kendine yetebilme becerisi kişisel gelişim kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı plastik naylon poşet kullanımı raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade hayat sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşmek sağlıklı tarifler sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek örgü örmek şekersiz hayat

Subscribe