Sıfır Atık Yaşam

18 Ocak

Sıfır Atık Yaşam nedir?

Bunun tanımını yapabilmek için nelerin atık kategorisinde değerlendirildiğini bilmek gerekir. Aksi halde bu yaşam tarzını benimsemiş olan kişilere ancak karşıdan bakıp, 'vay be tüm çöpü bir kavanoza sığıyor' demekle yetiniriz. Biliyorum bu şekilde bakıldığında gerçekten ütopik geliyor. Bizim ülkemizde özellikle de nispeten küçük bir şehirde 'şehir hayatı' yaşıyorsanız yürümesi zor bir yol, ulaşılamayacak bir mesafe olarak görüp asla adım atamayacağınız bir  şehir efsanesi olarak kalması çok olası. Açıkta sağlıklı bakliyat bile bulamadığımı düşünürsek geri adım atması muhtemel kişilerden biriyim. Ancak bunu yaparsam tüketime dayalı yaşam tarzına attığım kafanın da okumak uğruna çürüttüğüm dirseğinde hakkını verememiş olurum. Dünyayı attığımız bebek adımlar kurtaracak biliyorum :)

Hem insan amaçsız yaşayamaz, benimde kızıma miras bırakacağım bu telden gayelerim olsun fena mı :)


Sıkça karşılaşabileceğiniz 'eco friendly' yani 'çevre dostu' yaşam tarzının ilk basamaklarından sayılabilecek sıfır atık yaşamaya çalışmak başlarda çok zorlayıcı olabiliyor. Özellikle de kapsamlı bir araştırma yapmadan, kendinize aşamalı bir yol haritası çizmeden başlamışsanız...

Atık

Çevre Mavzuatı'na göre;
Herhangi bir faaliyet sonucunda oluşan, çevreye atılan veya bırakılan her türlü maddeyi ifade eder.

Ancak şunu belirtmekte fayda var; 'Her atık çöp değildir.'

Sıfır atık yaşam felsefesi de bu temele dayalı olmakla birlikte, atık yönetimi hiyerarşisine göre hareket edip mümkün olan en az miktarda atığı ve çöpü çıkarabilmek için çevre dostu/sürdürülebilir seçimler yapmayı hedefler.

Tüketim toplumu = Atık üretim toplumu

Ne kadar tüketirsek o oranda atığa sebep olacağımız aşikar. Bu sebeple öncelikli hedefimiz her zaman olduğu gibi tüketimimizi sınırlamak, mümkün olduğunca azaltmak.

Hayatımızı idame ettirebilmek için ihtiyaç kategorisinde tükettiğimiz pek çok şey var. Mesela yemek yiyoruz ve sonucunda mutlaka çöp çıkıyor. Ancak yeniden kullanılabilir kaplarınızdan yemek yiyip, içeceklerinizi kendi bardaklarınızdan içtiğinizde çıkaracağınız atık yalnızca yemek kalıntıları olurken, dışarıda yemeyi özellikle de fast food tarzı yiyecekleri tercih ettiğinizde çıkaracağınız atık'lar' bir sürü kağıt/karton ve plastik kap olacaktır.

Bu atık türlerini yediğimiz zeytinin çekirdek çöpü gibi organik bir atık ile kıyas bile yapmayız öyle değil mi? Üniversitede bir hocamız yediğiniz meyvelerin kalıntılarını doğrudan toprağa atın derdi, organik atık dediğimde aklıma düşer. Tabi bu çöplerinizi etrafa saçıp görüntü kirliliği yaratın demek değil. Doğadan aldığımızı doğaya verdiğimizde toprağın zenginleşmesi için gerekli olan besin elementlerini de vermiş oluyoruz.

Sonuç şu ki; seçimlerimizde doğal olana yöneldiğimizde çevreyi sürdürülebilir kılıyoruz.

Günlük hayatımızda tercihlerimizi değiştirerek minimize edeceğimiz atıklar konusu başlı başına bir yazı olacak fakat öncelikle atık yönetiminden bahsetmek istiyorum.

Atık Yönetimi Hiyerarşisi


✦ Öncelikli olan elbette atık oluşmasını önlemektir, önleyemediğimiz durumlarda azaltmaktır.


Yeniden kullanılabilir tercihler yaparak bu miktarı minimize etmek mümkün. 
Örneğin; buradaki yazımda da bahsettiğim, pek çok insanın da en azından kulak aşinalığı olan plastik poşet kullanımı yerine bez torbaları, pazar filelerini tercih ederek ilk adımı atabilirsiniz.

Yeniden kullanım, atığın toplama ve temizleme dışında hiçbir farklı işleme tutulmadan, aynı şekli ile tekrar tekrar kullanılmasıdır.

Yeniden kullanılabilir tercihler yapamadığınız durumlarda demeyeceğim çünkü tüketim toplumu haline gelmeden önce böyle bir seçenek söz konusu bile değildi. Belki biraz daha rahat yaşam sürebilmek için vazgeçmeyi tercih etmediklerimiz diyelim. Bu tamamen kişisel bir tercih, ne kadar atıksız yaşamak istediğinizle ya da yaşam tarzınızı adapte etme sürecinizle ilgili.

✦ Bir sonraki aşama geri dönüştürmeyi denemektir. Mesela kurtulmak istediğiniz plastik türünden her malzemeyi, çöplerle birlikte atmak yerine geri dönüşüm kutularına atmak örnek gösterilebilir. Evde kırılan camlarda aynı şekilde, çöp yerine geri dönüşüme gidebilecek malzemelerdir.

Geri dönüşüm, değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemler ile ikincil ham maddeye dönüştürülerek yeniden üretim sürecine dahil edilmesidir.

Enerji geri kazanımı, atıkların enerji üretim tesislerinde değerlendirilmesidir.

Hiçbir şekilde değerlendirilemeyen atıklar ise bir kaç farklı yöntemle bertaraf edilir.

Sıfır atık yaşam ise elbette ki atık oluşumuna sebebiyet vermeyecek seçimler yapmak üzerine kuruludur.

Biraz uzun bir giriş oldu ama deneyimlerimi paylaşmadan önce genel konulardan bahsetmek istedim. Bundan sonrası ise heyecanlı arayışlara gebe :)

Henüz okumadıysanız deneyimlerimizden birini yazdığım sürdürülebilir seçimler yazıma da bakabilirsiniz.

Bu yaşam şekli ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. Önerilerinizin sorularınızın her biri benim için bambaşka ufuklar açıyor, paylaşmayı unutmayın olur mu :)

Bir de Çorlu-Tekirdağ-Kırklareli civarında paketsiz ürün alabileceğim yerler biliyorsanız paylaşırsanız çok makbule geçer.

Sadelik ve huzurla ^.^
Gözde

You Might Also Like

2 yorum

  1. "Ne kadar çok tüketirsek o oranda atığımız artar" kesinlikle katılıyorum. İlk olarak tüketim sorununu halledip sıfır atığa başlamalıyız. Çol güzel bir yazı olmuş elinize sağlık :)

    YanıtlaSil
  2. Merhaba 🤗 Faydalı yazınız için teşekkür ediyorum. 💚 Sıfır atık yaşam ile ilgili araştırma yaparken yazınıza rastladım ve oldukça bilgilendirici oldu benim için. 💚 İzninizle, ben de #SıfırAtık hakkında yazdığım bir yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum: https://www.tarz2.com/nasil-sifir-atik-yasariz 💙 Yazılarınızın devamının gelmesi dileklerimle. 💙 Sevgiler 🤗

    YanıtlaSil

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam daha sade bir hayat gardırop detoksu içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade hayat sade yaşamak sadeleşmek sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 doğa dostu adımlar gardırop devrimi içsel yolculuk sade yaşam çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam 80 / 20 kuralı alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka bitişik ya da ayrı capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diderot etkisi diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma eşyadan azade hayatlar farkındalık fomo gardırop sadeleştirme gönül gözü gözde altunbaş gözde altunbaş youtube haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan haşimato tiroidi hislerine güven humble brush ikinci el eşya alışverişi ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf iyileşme yolculuğum kendi kendine yetebilme becerisi kendi kendinin doktoru olmak kim john payne kitap inceleme kitap önerisi kişisel gelişim kolesterol kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more maneviyat marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı pareto ilkesi plastik naylon poşet kullanımı pre diyabet raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşme rehberi sadeleşmek isteyenler için kitap sağlıklı tarifler sevgili günlük sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tarz 2 deneyimim tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çalakalem yazılar çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek önemli azınlığa odaklan örgü örmek ümit şimşek şeker hastalığı şekersiz hayat

Subscribe