Alışveriş Çılgınlığı 'Oniomania' ve Başa Çıkma Yöntemleri

24 Ocak

Asrın hastalığı tanımlamasını, 20. yüzyılın başlarından bu yana geniş kitlelere etki ederek varlığını sürdürmeye devam edişiyle hak eden 'oniomania' yani alışveriş hastalığı / çılgınlığı / manyaklığı...

Dürtü kontrol bozukluğu ve bağımlılık sınıfında yer alan bir çeşit takıntılı hastalık.
Altında yatan çoğunlukla tatminsizlik, mutsuzluk, ikili ve sosyal ilişkilerde problem yaşama gibi sebepler.

Çoğunlukla farkına bile varılmayan, alışveriş yapmayı seviyorum gibi önemsiz görünen bir cümleyle özetlenen hastalık. Hal böyle olunca kendini bilmek de, çözüm bulmak da zorlaşıyor. Çok alışveriş yapıyorsunuz ve bu durum sizi rahatsız etmiyorsa yani bu yazıyı tesadüf sonucu okuyorsanız ya da yalnızca bütçesel sebeplerden alışveriş yapmadan nasıl duracağınız konusunda düşünüyorsanız, öncelikle kendinizi tartmanızı önereceğim. 

Şartlandığınız halde iradeniz dışında gelişen bir durum söz konusuysa bilin ki altında mutlaka bir sebep vardır. Öncelikle kendinizi tanıyın gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden mi alışveriş yapıyorsunuz yoksa canınız sıkıldığında, falancadan daha iyi görünmek istediğiniz için, sıkıntı ve üzüntü yaşadığınızda vs mi?

Sebep her ne olursa olsun alışveriş yapamadan duramadığınız sonucuna varıyorsanız en azından bir ay bu dürtünüzü kontrol etme tecrübesini deneyimlemenizi öneririm.


Kontrolü Kaybetmeden Alışveriş Yapmak İçin Neler Yapmalı?

⋆ Öncelikle mail listelerinden çıkın. Bu uyaranlar alışveriş yapmayı sevmeyen insanın bile aklını çeler ;) Zaten sistem bunun üzerine kuruludur.

⋆ Zaaflarınızı bilerek başlayın. Harcamalarınızı kısabilmek için neye para harcadığınızı bilmelisiniz. Bunun için önerim not almanız yönünde, hiç farkında olmadığınız zaaflarınız olduğunu farkedebilirsiniz benden söylemesi. Mesela ayakkabı hastasıyım demek kolaydır ancak kokuların cazibesine kapılıp çeşit çeşit deterjan aldığının farkında olmak biraz dikkat gerektirir. Zaruri ihtiyaç demeyin aldığınız her ne ise yazın, bu mutfak alışverişi ya da toplu iğne bile olsa.

⋆ En çok aldığınız ürünlerden uzak durun. Çanta hastasıyım diyorsanız çanta mağazalarına asla uğramayın, kozmetik ürün bağımlısıysanız mutlaka şu yazımı okuyun :)

⋆ Liste yapın. Liste yapın.. Liste yapın...
Ve asla ihtiyaç listenizin dışına çıkmayın. Ben liste için mutfakta bir notluk bulunduruyorum. Sadece mutfak eksikleri değil ihtiyacım her ne ise oraya yazıyorum. Alışverişe gittiğinizde elinizde böyle bir liste varsa, aklınızı çelen bir şey olursa bile bir kez daha düşünüyorsunuz.

 Doğrudan satın almak istediğiniz ürünün olduğu bölüme gidin, alacağınızı aldıktan sonra mağazadan koşar adım uzaklaşın ;)

⋆ Elinize aldığınız her ürün için 'Buna ihtiyacım var mı' sorgulamasını yapın.

⋆ Karar verip almadan önce bir gün bekleyin. Bu süreyi 30 gün olarak belirleyenler de var. Elektronik cihazlar gibi büyük meblağlar ödediğimiz bir şey ise bizim evde de 30 gün kuralı geçerli. Alacağımız ürün konusunda net isek ve güzel bir kampanya yakalamışsak istisnalar oluyor elbet.

 Mağazada kararsızlıkla birlikte alma dürtüsünden kurtulamıyorsanız, kararı mağazada değil dışarı çıkıp sakinleştiğinizde verin.

 Kredi kartlarınızı her daim yanınızda taşımayın, ihtiyacınız kadar nakit para bulundurmak krizler için kökten çözüm. Tabi borçlanma alışkanlığınız olmadığını varsayıyorum.

 Arkadaşlarınızla görüşmeye çıktığınızda yanınıza yeteri kadar para almak ve dışarıda ne için bulunduğunuzu gözardı etmemek anlık gereksiz harcamaların önüne geçer.

 Bakımlı olmak, iyi görünmek için alışveriş yapmak zorunda değilsiniz. On tane de rimeliniz olsa makyajınızda birini kullanıp dışarı çıkıyorsunuz. Her gün farklı giyinmek zorunda da değilsiniz, dilerseniz akıllı seçimlerle farklı kombinler yapıp her gün farklı bir görünüm de elde edebileceğinizden şu yazımda örneklerle bahsetmiştim. 

Alışveriş çılgınlığı sadece almaktan ibaret değil; saatlerinizi online alışveriş siteleri arasında dolaşarak harcıyorsanız, dışarı çıkmak sizin için avm ye gidip vitrin bakmak, mağaza gezmek ile özdeşleşmişse de alışveriş çılgınlığına kapıldığınızı düşünebilirsiniz.

 Kendinizi şartlayarak alışveriş turları düzenleyin. Alışveriş yapmamayı heyecanlı hale getirin. Satın aldığınızda anlık tatmin yaşarsınız ancak bir gün sonra dolabınızdakilerin yanına katılacak bir parçadır. Fakat nasıl almadan durabilirimi bir oyun haline getirirseniz galip gelebilmek için her yolu deneyeceksiniz. Galip gelin ve kendinize okkalı bir kahve ısmarlamayı unutmayın ;)

 Paranızı eşya değil deneyimlere harcayın. Dil kursuna gidin, seyahat edin, keyifli aktivitelere katılın...

 Kendinizi kontrol etmekte çok zorlanıyorsanız, sizi dizginleyeceğinden emin olduğunuz bir arkadaşınız ile alışverişe çıkın.

Ebeveynseniz çocuğunuz tüketim davranışlarınızı da örnek alacaktır. Doyumsuz çocuklar yetiştirmemek için önce kendi alışveriş sorununuzu çözümlemelisiniz. Dahası çocuklarınızı gözlemlerseniz beklentilerinin yalnızca sevgi ve beraber geçirilmiş kaliteli zaman olduğunu göreceksiniz. 

Yazının başında da belirttiğim gibi tekrar ve tekrar iç sorgulama yapmak sizi sorunun kaynağına götürecektir. Satın alarak kapatmaya çalıştığınız boşluğun asıl sebebini bulmaya yönelmeyi ihmal etmeyin.

Sadelik ve sevgiyle 💚

You Might Also Like

2 yorum

  1. Mail listelerinden çıkıp, alışverişe gitmeden önce liste hazırlamak hayatımı kurtardı resmen.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aynı fikirdeyim :) mail listeleri hiç ihtiyacı olmayanı aldırır insana

      Sil

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam daha sade bir hayat gardırop detoksu içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade hayat sade yaşamak sadeleşmek sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 doğa dostu adımlar gardırop devrimi içsel yolculuk sade yaşam çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam 80 / 20 kuralı alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka bitişik ya da ayrı capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diderot etkisi diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma eşyadan azade hayatlar farkındalık fomo gardırop sadeleştirme gönül gözü gözde altunbaş gözde altunbaş youtube haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan haşimato tiroidi hislerine güven humble brush ikinci el eşya alışverişi ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf iyileşme yolculuğum kendi kendine yetebilme becerisi kendi kendinin doktoru olmak kim john payne kitap inceleme kitap önerisi kişisel gelişim kolesterol kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more maneviyat marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı pareto ilkesi plastik naylon poşet kullanımı pre diyabet raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşme rehberi sadeleşmek isteyenler için kitap sağlıklı tarifler sevgili günlük sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tarz 2 deneyimim tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çalakalem yazılar çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek önemli azınlığa odaklan örgü örmek ümit şimşek şeker hastalığı şekersiz hayat

Subscribe