Sorumlulukların Da Azı Çoktur

15 Aralık

Yetemediğiniz yetişemediğiniz, o da yetişsin bunu da bitireyim derken arzu ettiğiniz gibi sonuçlandıramadığınız işleriniz ile aksatmadan yapmanız gereken günlük rutinleriniz arasında sıkıştığınız dönemler oluyor mu? Ya da hayatınızı hep bu düzende mi yaşıyorsunuz? Peki kendinize yüklediğiniz ekstra sorumlulukların farkında mısınız?

Zihinsel sadeleşme üzerine düşünüp kendimi sorgularken en çok meşgul edenin günümü daima bir şeylere yetişmeye çalışarak geçirmek olduğunu farkettim ve bu uğurda kendimi kıskaca soktuğumu. Geniş zamanda ele aldığımda ise el uzattıklarım tamamladıklarımdan çok daha fazla olduğu için yetersizlik hissi ile burun buruna geldim.

Zorunlu sorumluluklarım ile zorunlu olmayan sorumluluklarım arasında gel gitler yaşamak kendime çok fazla yüklenmeme sebep oluyordu ve nihayetinde sorumluluklarımı da sadeleştirmeye karar verdim. Kızımla ilgilenmek, eşime zaman ayırmak, ev işlerine yeteri kadar yetişebilmek asli sorumluluklarımken bunların yanında hedeflerim, planlarım ve yapmaktan keyif aldığım hobilerim var.

Çok fazla şeye yetişmeye çalıştığınızda önünüzdeki işe tam anlamı ile odaklanamadığınız için sonuç sizi tatmin etmiyor. Bu tatminsizlik ve baskının kaçınılmaz sonucu ise motivasyonunuz tamamen düşmesi. Oysa zorunlu sorumlulukları ön planda tutup mükemmel olma kaygısından sıyrılıp esnetilebilir olanları esnetmek, zorunlu olmayan sizin kendinize yüklediğiniz sorumlulukları ise değer sırasına göre azaltıp, ileri bir tarihte yeniden değerlendirmek üzere rafa kaldırmak en doğrusu.


Peki bu nasıl yapılır?

Yemek yemek zaruri bir ihtiyaç ancak üç çeşit yemek yapmasanız da olur, acil bitmesi gereken bir projeniz varsa diğer tüm zorunlu sorumluluklarınızı bir kaç gün gözardı edebilirsiniz, hem dil kursuna hem spora zevkle gidiyorsunuz ancak sürekli oradan oraya koşuşturmak durumundasınız kursunuzu tamamlayana kadar sporu azaltabilir ya da ara verebilirsiniz. Bunlar sadece örnekler. Düşündüğünüzde eminim günlük işlerinizde bile azaltılabilecek bir şeyler bulacaksınız.

Hepsini bir arada yapabiliyorsanız ne ala ama mutlaka kendinize sadece kendinizi dinleyeceğiniz zamanlar yaratmayı ihmal etmeyin ki yorulup tükenmişlik duygusuna kapılmayın. Ve sorumluluklarınızı paylaşmak, gerektiğinde yardım almak daima aklınızın bir köşesinde olsun. Ev işleri için yardım alabilir, çocuğunuzu bir kaç saatliğine ailenize/eşinize bırakıp kendinize zaman ayırabilirsiniz ;)

Sorumluluklarınızı sadeleştirdiğinizde, üzerinizdekileri yerine getirebilmenin hazzı, yapmak istediğiniz diğer şeyler için motive olmanızı kolaylaştıracak. Her şeyi öteleyip yarım bırakmanın sonucu olarak enerjinizi gereksiz yere tüketmektense sürece yayıp plan dahilinde hareket ederek daha güçlü ve istekli hissedebilirsiniz.

Zihnen sadeleşip yavaşlamanın getirdiği farkındalık ise huzurun kapısı... Ve her şeyde olduğu gibi yapacaklarınızda da az çoktur :)

Sadelik ve sevgiyle 

You Might Also Like

0 yorum

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam daha sade bir hayat gardırop detoksu içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade hayat sade yaşamak sadeleşmek sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 doğa dostu adımlar gardırop devrimi içsel yolculuk sade yaşam çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam 80 / 20 kuralı alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka bitişik ya da ayrı capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diderot etkisi diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma eşyadan azade hayatlar farkındalık fomo gardırop sadeleştirme gönül gözü gözde altunbaş gözde altunbaş youtube haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan haşimato tiroidi hislerine güven humble brush ikinci el eşya alışverişi ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf iyileşme yolculuğum kendi kendine yetebilme becerisi kendi kendinin doktoru olmak kim john payne kitap inceleme kitap önerisi kişisel gelişim kolesterol kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more maneviyat marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı pareto ilkesi plastik naylon poşet kullanımı pre diyabet raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşme rehberi sadeleşmek isteyenler için kitap sağlıklı tarifler sevgili günlük sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tarz 2 deneyimim tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çalakalem yazılar çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek önemli azınlığa odaklan örgü örmek ümit şimşek şeker hastalığı şekersiz hayat

Subscribe