Sade Gardırop Devrimi

27 Aralık

Eşya azaltmaya başladığım dönemde elimin ilk gittiği dolabımdaki kıyafetler oldu. Elime aldığımda gerçekten mutlu edip etmemesi -ki bu demek oluyor ki giydiğimde de aynı hissiyata sebep olacaklar- ilk kriterimdi. Ancak itiraf etmeliyim ki bu kritere bağlı kalsaydım, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az eşyam kalırdı. Buda yeni bir gardırop oluşturabilmek için alışveriş yapmam demekti. Kendimi hiçbir şeyim yok baskısı altında hissetmek istemediğimden ve şu saatten sonra satın alacaksam uzun süre giymekten zevk alacağım parçaları seçmek istediğim için eh işte dediğim ancak ilk etapta işimi görecek parçaların bir kısmını dolabımda tutmaya devam ettim.

Yeni yılın gelişi ile de birlikte artık tümden yenilenme zamanımın geldiğini düşünüyorum. İdare eder diye sakladıklarımı da giydiğim sayılıdır zaten.


O zaman başlasın gardırop devrimi! :)

 İşe dolabımızdaki tüm parçaları çıkararak başlıyoruz. Mevsimine göre ayırmaksızın tümünü! Ben hepsini yatağımın üzerine yığdım...

☆ Marie Kondo kitabında, eşyayı elinize aldığınızda size hissettirdikleri önemlidir der. Bu sebeple bakmak yetmiyor dokunmak ve hatta üşenmeyip tümünü deneyerek karar vermek en doğru metot bana kalırsa.

Karşıdan bakmakla üzerinizde görmek daha farklı hissettirebilir. Zaten alışveriş yaparken de düştüğümüz yanlışlardan biri değil mi bu? İlk görüşte vurulur ve sepete atarsınız ancak eve gelip denediğinizde hayal ettiğiniz gibi olmaz. Bazen iade edersiniz çoğunlukla iade işlemine üşendiğinizden ya da giyerim ben bunu illa ki düşüncesinden dolabın bir köşesinde etiketi ile beklemeye başlar... Oysa deneyerek alışveriş yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizde o parçayı almama ihtimaliniz kuvvetle muhtemel.

☆ Denediğin halde kararsızsan dolaba koymak yerine bir kutuya koy.
Kutuda beklediği süre içerisinde o eşyayı almak aklınıza gelmiyorsa zaten gitmesi gerekiyordur. Eğer ihtiyaç duyarsanız da bir sonraki eleme sürecine kadar yeniden dolaba terfi edebilir. Kutudan çıkarmadıysanız sezon sonunda elden çıkarılmalı.

☆ Çok beğendiğin hatta üzerine yakıştığını düşündüğün halde o kıyafetin içinde kendini iyi hissetmiyorsan elden çıkar.
Fazlalıklardan arınırken mühim olan mutluluğa yer açmak, bizi mutlulukla sarmalamayanları etrafımızda barındırmanın manası yok ;) Az öz!

☆ Tadilat gerektirenleri elden çıkar.
Gerçekten kullanmaktan zevk alıyor olsaydınız dolapta beklemek yerine çoktan tadilata giderdi öyle değil mi...

☆ Giymediğin halde hatırası olduğu için sakladığın kıyafetleri son bir kez giyip üzerinde fotoğrafla ve elden çıkarılacaklar kutusuna koy.

☆ Ev kıyafetinden anladığımız genelde dışarıda giyemeyecek durumda olanları evde giymek oluyor. Ancak en çok da evimizde mutlu ve keyifli hissetmeye ihtiyacımız var. Benim kanaatim kişinin önce kendine iyi görünmesi gerektiği, bu sebeple artık ev kıyafetlerimde de daha seçiciyim. Dolabımdaki fazlalıkların neredeyse yarısı ben bunu evde giyerim diyerek sakladıklarımın sonucuydu!

☆ Tarzını belirle ve dolabına bir kez de bu gözle bak ve yeni tarzına uymayanları elden çıkar.
Bu kriterlere uyarak kıyafet detoksu yaptığınızda gerçek tarzınız büyük oranda şekillenmiş oluyor. Ancak beğendiğiniz bir görünüş mutlaka vardır, bundan sonra doğru parçalara sahip olabilmek için ne istediğinizi iyi bilmelisiniz. Ben pinteresti kullanmayı çok seviyorum, kombin fikirleri için güzel bir kaynak fikir edinmek için kullanabilirsiniz. Aman ha uygulamanın rüzgarına çok da kapılmayın :)

☆ Dolabındakileri mevsimlik düzene göre yerleştir.
Bu şekilde düzenlemek aradığınızı bulmanızı kolaylaştıracak dahası ihtiyaçlarınızı görebilmenize de yardımcı olacak.

☆ Kalmasına karar verdiklerinin sayısını not al ve toplamda mevsimlik kıyafet sayısını 30-40 parça civarında tut.

Hep aynı şeyleri mi giyeceğim dediğinizi duyar gibiyim ben ilk etapta böyle düşünmüştüm fakat elimin hep 2-3 farklı kombine gittiğini farkettim.  Hem 23 parça ile 25 farklı kombin oluşturabilenler de var :) Bu yalnızca bir örnek, çok daha fazlasını bulmak mümkün.Bir başka yazıda sayıların öneminden, Kapsül Gardırop oluşturma deneyimlerimden bahsedeceğim.

İlk adımı atmak için yeni mevsimin gelmesini bekleme!

Yeni yıla sayılı günler kala bu adım için harika zaman bence, siz ne dersiniz?

Mesela, yılbaşı indirimlerine kapılıp kıymeti olmayan parçalar edinmemek için mail ve mesaj listelerinden çıkabilirsiniz ;)


Sadelik ve sevgiyle 

You Might Also Like

2 yorum

  1. Bayadır zaten zayıfladıktan sonra diye alışveriş yapmıyordum. Yaptıklarım ise zayıflayınca giyeceğimi düşündüğüm şeylerdi. Etiketli duruyor ve kendimi onlatı giyince hep mutsuz ve kötü hissediyordum.ilk giysilerden başkadığım için şu an çok ama çok az eşyam var. Onlarıda dediğin gibi açık kalmamak için tutuyorum ama ;) artık ne almam ve ne almamam gerektiğini biliyorum. ;)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İnanır mısın gerçekten ihtiyacım olanlara bile elim gitmez oldu Goncacığım :) Gerçekten gerekli mi sorusunun cevabı e açıkta değilim oluyor hep. Zevksizlikten de ölmezsem sorun yok :)

      Sil

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam daha sade bir hayat gardırop detoksu içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade hayat sade yaşamak sadeleşmek sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 doğa dostu adımlar gardırop devrimi içsel yolculuk sade yaşam çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam 80 / 20 kuralı alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka bitişik ya da ayrı capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diderot etkisi diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma eşyadan azade hayatlar farkındalık fomo gardırop sadeleştirme gönül gözü gözde altunbaş gözde altunbaş youtube haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan haşimato tiroidi hislerine güven humble brush ikinci el eşya alışverişi ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf iyileşme yolculuğum kendi kendine yetebilme becerisi kendi kendinin doktoru olmak kim john payne kitap inceleme kitap önerisi kişisel gelişim kolesterol kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more maneviyat marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı pareto ilkesi plastik naylon poşet kullanımı pre diyabet raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşme rehberi sadeleşmek isteyenler için kitap sağlıklı tarifler sevgili günlük sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tarz 2 deneyimim tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çalakalem yazılar çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek önemli azınlığa odaklan örgü örmek ümit şimşek şeker hastalığı şekersiz hayat

Subscribe