NUTELLA mı Orangutanları ve Yağmur Ormanlarını Mı Tüketiyorsunuz?

22 Aralık

Pek çok şey gibi yediklerimizi içtiklerimizi de modaya uygun tüketir olduk! 
Son zamanların tatlı krizlerinin concon kahramanı Nutella!

Araştırmaya, araştırıp bilgi süzgecinden geçirmeye vaktimiz yok çünkü sosyal medya! Çünkü birilerini takip edip, onlara özenip, onlar gibi olmaya harcıyoruz değerli vaktimizi. Bunun da en kolay ve kestirme yolu akıllı telefonlarımızla tek tıkla ulaştığımız, özenilesi! hayat yaşayan insanların önerilerini koşulsuz şartsız acaba demeksizin kabul etmek.

Nutella aşkımızı, Nutellasız atlatamadığınız krizlerimizi bir yana bırakıp içeriğine göz atacak olursak ham maddlerinden birinin de Palm yağı olduğunu göreceğiz. 

Palm yağı nedir? Nasıl üretilir?

Palm yağı ya da diğer adı ile palmiye yağı, palmiye meyvesinden elde edilen bir bitkisel yağdır. Ağırlıklı olarak yemeklik yağ olarak kullanılır. 
Bu yağın en çok üretildiği ülkelerden olan Endonezya ve Malezya'nın çok sayıda yağmur ormanını üretim alanına dönüştürmesinden ötürü Sumatra orangutanı, Sumatra gergedanı, Borneo gergedanı, Sumatra fili, Borneo fili, Sumatra kaplanı gibi bazı canlıların nesli tükenme telikesi altına girmektedir. (wikipedia)

nutella
Görsel
Palmiye meyvesi orangutanların en büyük besin kaynağı ancak bu meyveye ulaşamıyorlar çünkü bu yağ pek çok endüstriyel gıda üretiminde kullanılıyor. Üstelik de hamilelik dönemlerinde bu yiyeceğe her zamankinden çok ihtiyaçları oluyor ancak ulaşmaları mümkün olmadığından nesilleri hızla tükeniyor. 

En büyük müşteri kitlesi ise çocuklar! 

Palm yağı yalnızca Nutella'da bulunmuyor elbette. Kinder, Nestle gibi pek çok marka bu yağı ucuz olması sebebi ile tercih ediyor! 

sade bir yaşam
Görsel
Sırf bu yağın üretimi için yağmur ormanları hızla tıraşlanıp yok ediliyor. Yeni alanlar açmak için tıraşlamanın yanı sıra ormanlar yakılıyor ve yaşam alanları ile birlikte orangutanlar gibi pek çok hayvan yanarak acı içerisinde can verirken dünyanın akciğerleri olan yağmur ormanları hızla yok ediliyor.

Yağın elde edilme koşulları düşünüldüğünde çok da ucuza mal olduğunu söyleyemeyiz öyle değil mi?

Reklamlara kanıp yenildiğinde hiçbir fayda sağlamayan bu sağlıksız yiyeceklere çocuklarınızı kurban etmeyin ne olur, hem kendi sağlığınıza hem de diğer canlılara bu kadar zarar veren bir modaya uymayın. 

Kaynaklar (çok daha ayrıntılı bilgi ve görseller için lütfen göz atın)


You Might Also Like

0 yorum

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam daha sade bir hayat gardırop detoksu içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade hayat sade yaşamak sadeleşmek sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 doğa dostu adımlar gardırop devrimi içsel yolculuk sade yaşam çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam 80 / 20 kuralı alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka bitişik ya da ayrı capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diderot etkisi diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma eşyadan azade hayatlar farkındalık fomo gardırop sadeleştirme gönül gözü gözde altunbaş gözde altunbaş youtube haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan haşimato tiroidi hislerine güven humble brush ikinci el eşya alışverişi ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf iyileşme yolculuğum kendi kendine yetebilme becerisi kendi kendinin doktoru olmak kim john payne kitap inceleme kitap önerisi kişisel gelişim kolesterol kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more maneviyat marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı pareto ilkesi plastik naylon poşet kullanımı pre diyabet raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşme rehberi sadeleşmek isteyenler için kitap sağlıklı tarifler sevgili günlük sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tarz 2 deneyimim tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çalakalem yazılar çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek önemli azınlığa odaklan örgü örmek ümit şimşek şeker hastalığı şekersiz hayat

Subscribe