Kozmetik ve Bakım Ürünleri / İçerik Kontrolü, Raf ve Kullanım Ömürleri

10 Kasım

Bugüne kadar nasıl yaşadımsa yaşadım, bundan sonrasını sağlıklı yaşayarak geçirmek istiyorum dediğim günden bu yana; pek çok şeyi sorgulamaya başladım. Öyle ya sağlıklı yaşam sadece yediklerinde seçici olmak değildi. Giydiklerim, kullandıklarım kısacası tükettiğim her şeyin sağlıklı birer alternatifi mutlaka olmalıydı. Bu kadraja çok sevdiğim kozmetik ürünler de girdi ve pek çok araştırma yaptım.

Kozmetik ve bakım ürünlerinin içeriğinin ne denli önemli olduğunu biliyor olsam da bir dönem şıkır şıkır albenili dünyalarına kapılmıştım. İçeriğini, nasıl ne koşullarda üretildiğini bir kenara bırakıp o sihirli mis kokulu dünyada kendimi kaybettiğim doğru fakat sade bir yaşama adım atmadan çok önce bırakmıştım bir anlık mutluluk uğruna kozmetik alışverişi yapmayı ama yine de kaçamaklarım olmuyor değildi. Son zamanlarda ise almayı tamamen bıraktım, kullanmadığım fazla ürünleri elden çıkardım ve bundan sonrası içinde alacaklarımı içerik süzgecinden geçirmeye kararlıyım. Az olsun, öz olsun mottosu hayatımın her alanına hakim olmalı öyle değil mi!


İçeriklere geçmeden önce değinmek istediğim bir diğer önemli nokta var ki o da son kullanım tarihleri! Çoğumuz buna dikkat etmiyoruz aslında. Önceleri ürün ömrü denilince yapısı bozulmuş, kokusu değişmiş olanlar gelirdi aklıma. Ancak fazla kozmetik ve bakım ürünlerini elden çıkarırken yeni alınmış gibi duran, hiçbir değişikliğe uğramamış gibi görünen ürünlerinin bazılarının kullanım tarihlerinin üzerinden aylar hatta yıllar geçmiş olduğunu farkettim!

Yani bir ürünün zararlı hale geldiğinin kıstası beş duyumuzla algılanabilir olması kesinlikle değil. 

Peki ne yapmalı?


Bazı markalar ürün paketinin üzerine son kullanma tarihini yazıyorlar ancak yazmayan markalardan ürün almadan önce yapılması gereken ürün üzerinde bulunan 'batch code'a yani sıra numarasına bakıp kodun ayrıntılarını veren sitelerden kontrol etmek. İşaretlediğim kod sıra numarası. Bazı ürünlerde yeri bu kadar net olmayabiliyor, genelde ürünün renk kodu, son kullanma tarihi gibi bilgilerinin yazdığı yerde koyu renkle yazılıyor.(Bu arada marka önerisi yapmıyorum kesinlikle, şu an elimde olduğu için yazıda kullandım ancak bir sebepten bu markayı kullanmayı bıraktım. Daha sonra uzun uzun yazacağım.Batch kodunu bulduktan sonra  Cosmetic Calculator sitesinden sorguluyorum.  
Select brand'den markayı seçiyorum. Enter code satırına da batch kodu girip calculate butonuna basıyorum.

Batch koduna göre bu ürün 2016 Şubat ayında üretilmiş, raf ömrü 36 ay ve raf ömrünün bitmesine 27 ay kalmış.


Bu arada orijinal ürünlerin hepsinde batch code bulunur. 


Batch kod sorgusu yapabileceğiniz diğer siteler ise;


cosmeticswizard.net 


http://checkfresh.com/Aynı ürünü checkfresh sitesinde sorguladığımda çıkan sonuç. 

Bu site yalnızca üretim tarihini veriyor. Ben ambalajında son kullanma tarihini görmediğim ürünleri satınalmıyorum. Ancak almayı tercih etmişseniz yine batch kodu ile sorgulama yapılabilir. Bu sitelerin hiçbirinde bulamadığınız bir markaysa -ki ben Türk kozmetik markalarını bulamadım- markanın iletişim bilgilerini bulup doğrudan iletişime geçip sormakta fayda var.

Peki bu kadarla bitiyor mu? 

Son kullanma tarihinin dışında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise PAO (Period After Opening) işareti yani ürünün açıldıktan sonraki minimum dayanma süresini gösteren işaret.
Benim ürünümün üzerindeki işaret bu, açıldıktan sonra 12 ay (months) dayanma süresinin olduğunu gösteriyor.

Dayanma süresi ise; bitmiş ürünün formülasyonuna, formülasyonda kullanılan koruyuculara, bitmiş ürünün ambalajlanmasına, depolama koşullarına, mikrobiyolojik testlere, analitik testlere, fiziksel testlere, bitmiş ürünle benzer kimyasal ve fiziksel özellikler taşıyan benzer ürünlerin PAO'larına, istatiki verilere bağlı olarak belirlenir. (tanım buradan)

Bu sebeple son kullanma tarihi henüz geçmedi, ürünün görüntüsünde de bir değişiklik yok deyip kullanmaya devam etmeden önce bir kez daha düşünmek gerek! Konunun özü; ürün içeriği ne kadar temiz olursa olsun ürünün son kullanma tarihi/dayanma süresi geçmişse toksik olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.  

Özellikle indirim dönemlerinde o çok istediğiniz far paletini almadan önce, çok severek kullandığınız yüz temizleyicinizi çifter çifter stoklamadan önce derin bir nefes alıp önce gereklilik süzgecinden geçirmek sonra da sağlığımız için önemli olan bu kıstaslara uygunluğunu kontrol etmek çok mühim.
Ürünlerinin kullanım süreleri (kaynak)

(Bulabildiğim en kapsamlı liste olduğu için bunu ekledim, ortalama süreler olduğunu unutmamak lazım. Halihazırda alınmış bulunan ürünün etiketinin çıkarılmış olması durumunda kullanılabilir. )


Ben bundan sonra ürünün paketini açtığımda tarihi mutlaka not alacağım. Yalnız şöyle de bir handikap var; şampuan ve krem gibi ürünlerin üzerinde son kullanma tarihleri, kullanım süreleri belirtiliyor ancak kapaklarında ürün koruma bandı olmuyor, çoğu ürünün ağzında folyo da yok. Bu demek oluyor ki almadan önce bir güzel kokularına bakabilirsiniz, istediğiniz kadar açın sorun yok! 

Sade bir yaşam için kozmetik ürünlerimizin bulunduğu çekmecelere de el atmanın zamanı geldi öyle değil mi ;) Bence raf ömürleri işimizi kolaylaştıracak hem elimizdeki ürünleri ayrıştırırken hem de almamak için kuvvetli bir sebep! Mesela benim çok sevdiğim bir far paletim vardı ancak günlük kullanmayayım da özel günlerde kullanırım diye! saklıyordum. Tarihi geçmiş ya meğer... Al sana bir ders daha. Ömür dediğin bir gündür, o da bugündür...


Bir sonraki yazımın konusu, kozmetik içerikleri.


Sadelik ve sevgiyle ^.^


You Might Also Like

0 yorum

GOODREADS

ETİKETLER

sade bir yaşam minimalist yaşam minimalizm minimalist giyim tarzı kapsül gardırop minimal ebeveynlik minimalist anne baba minimalist ebeveynler sağlıklı beslenme sağlıklı yaşam daha sade bir hayat gardırop detoksu içses kapsül dolap sade giyim tarzı sade hayat sade yaşamak sadeleşmek sevgili sade günlük sürdürülebilir yaşam sürdürülebilir çevre 2017 doğa dostu adımlar gardırop devrimi içsel yolculuk sade yaşam çevre dostu 21 gün kuralı 30 günde sade bir yaşam 80 / 20 kuralı alışkanlıkları değiştirmek alışveriş listesi alışveriş çılgınlığı alışveriş çılgınlığı ile başa çıkma az ile yetinmek az çoktur ağaç dikmek bahar gardırobu basit yaşam bağımlılıktan kurtulmak bebekler için peynir bez torba bir hırka bitişik ya da ayrı capsule wardrobe capsule wardrobe nedir cruelty free decluttering challenge derle topla rahatla değişim kitapları diderot etkisi diş fırçası don miguel ruiz doğa doğa dostu doğada çözünür poşet doğal dört anlaşma eco friendly ek gıda el emeği hediye ertelememek ev düzenleme ev işlerine yardım evde etkinlik evde peynir yapımı eşya azaltma eşyadan azade hayatlar farkındalık fomo gardırop sadeleştirme gönül gözü gözde altunbaş gözde altunbaş youtube haftalık yemek planlayıcısı hayatı sadeleştirmek için hayvanlar üzerinde test yapmayan haşimato tiroidi hislerine güven humble brush ikinci el eşya alışverişi ilham verenler insan ilişkileri insan ne ile yaşar israf iyileşme yolculuğum kendi kendine yetebilme becerisi kendi kendinin doktoru olmak kim john payne kitap inceleme kitap önerisi kişisel gelişim kolesterol kozmetik içerikleri kozmetik ürünler less is more maneviyat marie kondo meditasyon minimal kitaplık minimalist challenge motivasyon mutluluk ne tüketiyorsunuz nefes nefes almak nomofobi nutella okunması gereken kitaplar oniomania orangutanlar oxo-biodegradable palm yağı pareto ilkesi plastik naylon poşet kullanımı pre diyabet raf ömrü sade bir anne sade bir günlük sade ebeveynlik sade kütüphane sade mutfak sade yaşam alanı sadeleşme rehberi sadeleşmek isteyenler için kitap sağlıklı tarifler sevgili günlük sosyal medya bağımlılığı sosyal sorumluluk stresle başa çıkmak sıfır atık yaşam tarz 2 deneyimim tatlı krizleri temiz kozmetik terapi test yapan markalar tolstoy toltek bilgelik kitabı weed out yout closet yavaşlamak yağmur ormanları yeni yıl dilekleri yılbaşı ağacı fikirleri zamanı tüketmek zararlı kimyasallar zero waste home zero waste lifestyle zero waste living zihinsel minimalizm zihinsel minimalizm. sorumlulukları azaltmak çalakalem yazılar çocuklarla evde neler yapılabilir çocuğa sorumluluk vermek çocuğa yetinmeyi öğretmek önemli azınlığa odaklan örgü örmek ümit şimşek şeker hastalığı şekersiz hayat

Subscribe